موضوع مقاله

تجهیزات پسیو شبکه

تجهیزات پسیو شبکه به مجموعه تجهیزاتی اشاره دارند که برای اتصال و ارتباط بین دستگاه‌های مختلف در یک شبکه استفاده می‌شوند، اما در حالت عادی قابلیت هدایت و پردازش داده‌ها را ندارند و تنها اتصال فیزیکی در یک شبکه را برقرار می‌کنند. به‌عنوان مثال، تجهیزات پسیو شبکه شامل کابل‌های شبکه، کانکتورها و غیره هستند.

تجهیزات شبکه چیست؟

اگر در نظر داشته باشیم به شکل دقیق و فنی صحبت کنیم باید بگوییم که تجهیزات شبکه یا سخت‌افزار شبکه، دستگاه‌های فیزیکی هستند که ارتباط سخت‌افزارها و کاربران در یک شبکه کامپیوتری را امکان‌پذیر می‌کنند و ضروری هستند. مهم‌ترین بخش راه‌اندازی یک شبکه کوچک یا بزرگ سازمانی را تجهیزات پسیو شکل می‌دهند که در زیرساخت شبکه پیاده‌سازی می‌شوند. لازم به توضیح است که پسیو (Passive) به معنای غیرفعال است و همان‌گونه که از نامش پیدا است به تجهیزاتی اشاره دارد که تاثیری روی انتقال داده‌ها ندارند. پسیو به خدمات نصب و راه‌اندازی تجهیزات شبکه اشاره دارد که وارد مرحله پیکربندی نمی‌شوند.

تجهیزات پسیو فاقد جریان برق هستند و به‌عبارت دقیق‌تر نیازی به جریان الکتریسیته ندارند. نکته مهمی که باید در ارتباط با تجهیزات پسیو شبکه به آن اشاره داشته باشیم این است که این تجهیزات فاقد برنامه‌ریزی هستند و به لحاظ اندازه قابل تغییر نبوده و ثابت هستند. به بیان دقیق‌تر، هنگامی که یکی از ملزومات پسیو شبکه مثل رک‌ را خریداری می‌کنید، امکان تغییر اندازه آن وجود ندارد.

شبکه‌های کامپیوتری دارای مولفه‌ها و تجهیزاتی هستند که هر یک از آن‌ها وظیفه مشخصی دارند. به طور کلی تجهیزات شبکه را به دو گروه تجهیزات اکتیو(Active) و پسیو(Passive) طبقه‌بندی می‌کنیم که هر یک از آن‌ها تعاریف خاص خود را دارند. در این مقاله قصد داریم به با تجهیزات پسیو شبکه آشنا شویم.

معرفی تجهیزات پسیو شبکه

اکنون که متوجه شدیم اصطلاح پسیو چیست و به چه تجهیزاتی اشاره دارد نوبت به معرفی برخی از پر کاربردترین تجهیزات شبکه رسیده است.

 • 1

  فیس پلیت

 • 2

  کابل شبکه

 • 3

  داکت/ترانک

 • 4

  پچ کورد

 • 5

  کیستون

 • 6

  پچ پنل

 • 7

  سوکت های دیواری

 • 8

  رک سرور

 • 9

  PDU

کابل شبکه

کابل شبکه، کابلی است که برای اتصال دستگاه‌های مختلف به یکدیگر و به شبکه استفاده می‌شود. این کابل‌ها معمولا از سیم‌های مسی یا فیبرنوری ساخته می‌شوند و برای انتقال داده‌ها بین دستگاه‌ها استفاده می‌شوند. امروزه، انواع مختلفی از کابل شبکه وجود دارد، اما رایج‌ترین آن‌ها کابل‌های UTP سرنام (Unshielded Twisted Pair) و کابل‌های STP سرنام (Shielded Twisted Pair) هستند. کابل‌های UTP از چهار سیم مسی تشکیل شده‌اند که به‌هم تابیده شده‌اند و برای انتقال داده‌ها استفاده می‌شوند. این کابل‌ها به دلیل این‌که فاقد شیلد هستند باید در محیط‌هایی که اطلاعات غیرمهم دارند استفاده شوند و به دور از میدان‌های مغناطیسی مورد استفاده قرار گیرند. کابل‌های STP از چهار سیم مسی تشکیل شده‌اند که به هم تابیده شده‌اند و دارای فویل هستند. پهنای باند بالایی برای انتقال اطلاعات دارند، امکان استفاده از آن‌ها در محیط‌های باز وجود دارد و مقاومت بیشتری در برابر میدان‌های مغناطیسی و جریان برق دارند.

این کابل‌ها می‌توانند برای اتصال کامپیوترها، روتر‌ها، سوییچ‌ها و سایر دستگاه‌های شبکه استفاده شوند. کابل‌های شبکه برای اتصال شبکه‌های محلی (LAN) به یکدیگر و به شبکه‌های گسترده (WAN) نیز استفاده می‌شوند. کابل‌های شبکه به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که توضیح اجمالی آن‌ها به شرح زیر است:

کابل شبکه تجهیزات پسیو شبکه تجهیزات پسیو شبکه what network cable 1

فیس پلیت (Face Plate)

فیس پلیت (Face Plate) یا به عبارت دقیق‌تر صفحه پریز توکار شبکه یک قطعه کوچک و مهم در فرآیند کابل‌کشی شبکه است. کاری که این قطعه انجام می‌دهد این است که کیستون‌های شبکه و تلفن روی آن نصب می‌شوند. فیس پلیت به دو گروه تک و چند پورتی تقسیم می‌شود. کارشناسان شبکه می‌توانند از طریق برچسب‌گذاری، شماره آن پریز در شبکه را مشخص کنند. فیس پلیت‌ها بسته به نوع کاربری، عمق‌های مختلفی دارند و داخل دیوار نصب می‌شوند.

همان‌گونه که اشاره کردیم فیس پلیت دارای چند پورت است تا مشکل از بابت اتصال کابل‌های شبکه به آن وجود نداشته باشد. هر پورت فیس پلیت به یک کانکتور مشخص متصل می‌شود، مثلا پورت RJ45 برای کابل‌های شبکه اترنت.

استفاده از فیس پلیت در سیستم‌های کابل کشی و شبکه دارای چند مزیت است. این قطعه امکان اتصال منظم کابل‌های شبکه به پایانه‌ها را می‌دهد. همچنین، استفاده از فیس پلیت به کاربران این امکان را می‌دهد که به‌راحتی کابل‌های شبکه را به دستگاه‌های مختلف متصل کنند و از این طریق به تبادل داده‌ها بپردازند. همچنین، استفاده از فیس پلیت به مدیران شبکه این امکان را می‌دهد تا به راحتی کابل‌های شبکه را به دیوار یا سطح دیگری که فیس پلیت به آن نصب شده، متصل کنند و از این طریق سیم‌کشی شبکه را بهتر و ساده‌تر کنند.

فیس پلیت (Face Plate) تجهیزات پسیو شبکه تجهیزات پسیو شبکه 101840

داکت / ترانک شبکه

داکت (Duct) یا ترانک (Trunk) شبکه، محفظه‌هایی از جنس PVC، LSZH یا PE هستند که برای انتقال کابل‌های شبکه یا کابل‌های برق به کار می‌روند. این محفظه‌ها در دیوارها، سقف‌ها، کف‌ها یا زیر پوشش‌ها قرار می‌گیرند و کابل‌های شبکه را به‌صورت محافظت شده و مرتب در داخل خود نگه می‌دارند. استفاده از داکت یا ترانک شبکه به دو دلیل اساسی مناسب است:

 • حفاظت از کابل‌ها

  داکت‌ها و ترانک‌ها از کابل‌ها در برابر خراشیدگی، شکستگی و سایر آسیب‌های ممکن در زمان نصب و استفاده محافظت می‌کنند.

 • مدیریت بهتر کابل‌ها

  استفاده از داکت‌ها و ترانک‌ها به کارشناسان شبکه‌ کمک می‌کند تا کابل‌های خود را به صورت مرتب و سازمان‌یافته داخل ساختمان یا اداره قرار دهند و مانع بروز مشکلاتی مثل گره خوردن کابل‌ها، افزایش هزینه‌های نگهداری و تعمیرات شوند.

در مجموع، داکت یا ترانک شبکه به کارشناسان شبکه‌ کمک می‌کند تا به صورت مرتب و مدیریت شده‌ای ارتباط بین دستگاه‌های شبکه را برقرار کنند و یک کابل‌کشی ساخت‌یافته را انجام دهند.

داکت/ترانک تجهیزات پسیو شبکه تجهیزات پسیو شبکه         1024x683

پچ کورد شبکه

پچ‌کورد (Patch Cord) شبکه، کابلی است که برای اتصال دستگاه‌های شبکه به یکدیگر و انتقال داده‌ها به کار می‌رود. این کابل‌ها معمولا دارای یک سر شبیه به RJ45 هستند که به پورت شبکه در دستگاه متصل می‌شود و سر دیگر آن می‌تواند به یک سوییچ، روتر، فایروال یا دستگاه شبکه دیگری وصل شود. پچ‌کوردها به صورت مستقیم اطلاعات را از دستگاه مبدا به دستگاه مقصد منتقل می‌کنند و در بیشتر موارد طول آن‌ها حداکثر 5 متر است. بنابراین، کیفیت پچ‌کوردها و نحوه نصب آن‌ها می‌تواند تاثیر زیادی بر کیفیت شبکه و عملکرد آن داشته باشد.

پچ کورد شبکه تجهیزات پسیو شبکه تجهیزات پسیو شبکه patchcord cable 1

کیستون شبکه

کیستون شبکه یا کیستون RJ45، یک قطعه کوچک است که برای اتصال کابل‌های شبکه به دستگاه‌های شبکه مانند سوییچ‌ها، روترها و پچ‌پنل‌ها به کار می‌رود. به بیان دقیق‌تر هنگامی که قصد استفاده از کابل‌های مسی شبکه را باید از کانکشن استفاده کنید که به آن کیستون یا در اصطلاح رایج‌تر پریز گفته می‌شود. این قطعه معمولا داخل پچ‌پنل‌ها، سوییچ‌ها و روترها نصب می‌شود و به دستگاه‌های شبکه اجازه می‌دهد تا به کابل‌های شبکه متصل شوند.

کیستون شبکه در واقع یک نوع پورت شبکه است که برای اتصال کابل‌های شبکه به دستگاه‌های شبکه به کار می‌رود. این قطعه معمولا دارای یک پورت RJ45 است که کابل شبکه به آن متصل می‌شود. برای نصب کیستون شبکه، معمولا باید ابتدا یک پنل‌پچ نصب شود و سپس کیستون شبکه به آن متصل شود.

یکی از مزیت‌های استفاده از کیستون شبکه در شبکه‌ها، این است که با توجه به این که کیستون‌ها قابل تعویض هستند، می‌توان به‌راحتی کابل‌های شبکه را جدا کرد و به دستگاه‌های دیگر متصل کرد. همچنین، استفاده از کیستون شبکه نقش مهمی در سازمان‌دهی و نصب دقیق‌تر کابل‌های شبکه دارد. البته، دقت کنید که باید با توجه به نوع کاری که قصد انجام آن‌را دراید از کیستون مناسب استفاده کنید تا با مشکل خاصی روبرو نشوید. کیستون‌ها نیز همانند کابل‌های شبکه به گروه‌های مختف cat تعلق دارند و بر مبنای جنس بدنه ممکن است از نوع فلزی یا پلاستیکی باشند.

کیستون شبکه تجهیزات پسیو شبکه تجهیزات پسیو شبکه       utp

پچ پنل

پچ‌پنل (Patch Panel) قطعه‌ای مهم، اما اختیاری در شبکه است که برای اتصال گره‌های شبکه به سوییچ از آن در رک‌ها استفاده می‌شود. پچ‌پنل‌ها معمولا در اتاق‌های سرور و مراکزداده و درون رک‌ها نصب می‌شوند تا فرآیند اتصال و قطع اتصال کابل‌های شبکه مربوط به پایانه‌های کاربری در اتاق‌های مختلف یک سازمان به سهولت انجام شود.

پچ‌پنل معمولا در ابعاد و پورت‌های مختلفی به بازار عرضه شده‌اند و هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارند. پچ‌‌پنل‌ها نقش مهمی در رعایت استانداردهای کابل‌کشی ساخت‌یافته دارند و به لطف پورت‌های شماره‌گذاری شده به کارشناسان شبکه اجازه می‌دهند تا تمامی کابل‌های را به درستی به سوییچ‌ها متصل کنند یا در صورت لزوم اقدام به برچسب‌گذاری پورت‌ها کنند. در این حالت، قطع و وصل کابل‌ها به سهولت انجام می‌شود. پچ‌پنل‌ها بر مبنای یک راهکار مدیریتی متمرکز این مزیت بزرگ را در اختیار کارشناسان شبکه قرار می‌دهند تا کابل‌هایی که از اتاق‌ها و مکان‌های مختلف به رک و سوییچ وارد شده‌اند را در یک نقطه متمرکز مدیریت کنند.

به‌عنوان مثال، در یک شبکه که شامل دستگاه‌های مختلفی مثل سوییچ‌ها، روترها و سرورها است، کابل‌های شبکه به سمت پچ‌پنل کشیده شده و سپس به دستگاه‌های شبکه متصل می‌شوند. با استفاده از پچ‌پنل، کابل‌های شبکه به‌صورت یکپارچه و مرتب داخل رک قرار می‌گیرند و از مشکلاتی مانند گره خوردن کابل‌ها جلوگیری می‌کنند. لازم به توضیح است که پچ‌‌پنل‌ها در انواع مختلف مثل 24، 48 و… پورتی به بازار عرضه شده‌اند. یکی از ویژگی‌های شاخص پچ‌پنل‌ها پشتیبانی از فناوری PoE است که امکان تامین برق تجهیزاتی مثل دوربین‌های مداربسته یا اکسس پوینت‌ها را بدون نیاز به کابل‌کشی جداگانه فراهم می‌کنند. با این‌حال، همان‌گونه که اشاره کردیم از تجهیزات پسیو اختیاری شبکه به شمار می‌روند.

پچ پنل تجهیزات پسیو شبکه تجهیزات پسیو شبکه Patch panel installation tutorial

سوکت های دیواری

سوکت دیواری (Wall Socket) یا پریز دیواری، یک قطعه الکتریکی است که برای اتصال سامانه‌ها به شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سوکت‌ها معمولا در دیوارها یا نقاط دیگری در ساختمان نصب می‌شوند و به تجهیزات شبکه اجازه می‌دهند تا به شبکه متصل شوند.

سوکت‌های دیواری معمولا دارای پلاگین‌های استاندارد هستند که با بسیاری از تجهیزات شبکه سازگاری دارند. برای نصب سوکت دیواری، باید یک تخته دیواری یا یک قوطی مربوطه نصب شود و سپس سوکت به آن متصل شود. برای این کار، عموما از کابل‌های شبکه برای انتقال برق و داده استفاده می‌شود. استفاده از سوکت‌های دیواری به عنوان راه‌حلی برای اتصال تجهیزات به شبکه نظم‌دهی، سامان‌دهی کابل‌کشی و افزایش عملکرد و ایمنی دستگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سوکت های دیواری تجهیزات پسیو شبکه تجهیزات پسیو شبکه 1280 1zObhpjCwp12

رک سرور

رک سرور (Server Rack) یا کابینت سرور (Server Cabinet)، یک محفظه مستطیلی شکل است که برای نصب تجهیزاتی مثل سرور، استوریج‌ها، یوپی‌اس‌ها و غیره به‌کار می‌رود. این دستگاه شامل یک قاب فلزی قوی است که به صورت عمودی است و امکان استقرار تجهیزات مختلف در یک محفظه ایمن و مقاوم را به‌وجود می‌آورد.

رک سرور معمولا به شکل استاندارد در ابعاد و ارتفاع مختلفی ساخته می‌شوند و ارتفاع آن‌ها با واحد یونیت محاسبه و شناخته می‌شود. رک سرور‌ها متعلقات لازم برای نصب تجهیزات مختلف را در اختیار کارشناسان شبکه قرار می‌دهند. در شرایطی که برخی از رک‌ها ثابت هستند، در مقابل برخی دیگر دارای پایه‌های متحرک هستند تا جابه‌جایی آن‌ها ساده باشد. همچنین، رک‌ها در ابعاد مختلف ساخته می‌شوند که برخی از آن‌ها دیواری هستند و به نام رک مخابراتی، رک دوربین مداربسته و غیره شناخته می‌شوند. رک‌ها دارای مکانیزم‌های محافظتی قدرتمندی هستند تا افراد غیرمجاز به تجهیزات درون رک‌ها دسترسی نداشته باشند. البته، برخی از رک‌ها نیز به شکل باز طراحی شده‌اند که کاربردهای مخصوص به خود را دارند. رک‌ها به لطف تجهیزاتی مثل حس‌گرهای درجه حرارت و پنل‌های توزیع برق قادر هستند اطلاعات دقیقی در ارتباط با وضعیت تجهیزات داخل رک در اختیار کارشناسان شبکه قرار دهند. از مزایای رک‌ها به موارد زیر باید اشاره کرد:

ساماندهی و مرتب‌سازی: استفاده از رک سرور باعث می‌شود تا تجهیزات شبکه و سرورها به صورت مرتب و ساماندهی شده داخل یک فضای مطمئن نصب شوند. این کار باعث بهینه‌سازی استفاده از فضای سالن اتاق سرور یا مرکزداده می‌شود و همچنین روند خنک‌سازی تجهیزات را ساده و مدیریت‌پذیرتر می‌کند.

افزایش امنیت: رک سرور به دستگاه‌های شبکه و سرورها امنیت بیشتری می‌بخشد، زیرا تجهیزات داخل رک سرور در مقابل خطراتی مانند آسیب‌های مکانیکی، خطرات برقی و حرارتی و خطرات ناشی از دسترسی غیرمجاز محافظت می‌شوند.

آسانی دسترسی: نصب تجهیزات داخل رک سرور باعث می‌شود تا دسترسی به تجهیزات برای تعمیر و نگهداری آسان‌تر شود. این امر به مدیران شبکه این اجازه را می‌دهد تا به صورت سریع و آسان به تجهیزات دسترسی پیدا کنند و در صورت نیاز آن‌ها را تعمیر کنند.

کاهش هزینه‌های نگهداری: استفاده از رک سرور به مدیران شبکه اجازه می‌دهد تا تجهیزات شبکه خود را به صورت یکپارچه و ساماندهی شده نصب کنند. این کار باعث کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیرات شبکه می‌شود و به مدیران شبکه اجازه می‌دهد تا به صورت بهینه از تجهیزات خود استفاده کنند.

در کل، استفاده از رک سرور به مدیران شبکه این امکان را می‌دهد تا به صورت بهینه و ایمن تجهیزات شبکه را نصب کنند و در نتیجه عملکرد و پایداری شبکه را بهبود بخشند.

سوکت‌های دیواری معمولا دارای پلاگین‌های استاندارد هستند که با بسیاری از تجهیزات شبکه سازگاری دارند. برای نصب سوکت دیواری، باید یک تخته دیواری یا یک قوطی مربوطه نصب شود و سپس سوکت به آن متصل شود. برای این کار، عموما از کابل‌های شبکه برای انتقال برق و داده استفاده می‌شود. استفاده از سوکت‌های دیواری به عنوان راه‌حلی برای اتصال تجهیزات به شبکه نظم‌دهی، سامان‌دهی کابل‌کشی و افزایش عملکرد و ایمنی دستگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رک سرور تجهیزات پسیو شبکه تجهیزات پسیو شبکه 6815 voorkant 1

PDU چیست؟

واحد توزیع برق PDU مخفف Power Distribution Unit به دستگاهی گفته می‌شود که برای توزیع برق به سیستم‌های مختلف شبکه استفاده می‌شود. PDU یک واحد توزیع برق است که برق ورودی را به چند خروجی هدایت می‌کند و به این ترتیب امکان تامین برق برای دستگاه‌های مختلف در یک سیستم شبکه را فراهم می‌کند.

PDU ها معمولا در سایزها و قابلیت‌های مختلفی در دسترس هستند. برخی از PDU ها دارای کابل برق ثابت هستند که به منبع برق اصلی متصل می‌شوند، در حالی که برخی دیگر دارای کابل برق قابل جدا شدن هستند. همچنین، برخی از PDUها دارای ویژگی‌هایی مانند مانیتورینگ مصرف برق، قابلیت کنترل از راه دور، قابلیت تنظیم ولتاژ و غیره هستند.

استفاده از PDU در سیستم‌های شبکه و سرور دارای چند مزیت است. به عنوان مثال، PDU به مدیران شبکه اجازه می‌دهد تا به صورت مرتب و ساماندهی شده برق را در سیستم شبکه توزیع کنند و از این طریق عمر دستگاه‌های مختلف را افزایش دهند. همچنین، استفاده از PDU به مدیران شبکه اجازه می‌دهد تا به صورت دقیق مصرف برق دستگاه‌های مختلف را نظارت کنند و در صورت نیاز اقدام به کنترل و تنظیم مصرف برق دستگاه‌ها کنند. این کار باعث بهبود عملکرد و ایمنی سیستم شبکه می‌شود و به مدیران شبکه امکان می‌دهد به راحتی مشکلاتی مانند افزایش دمای دستگاه‌ها را تشخیص دهند و مانع از بروز مشکلات جدی شوند.

PDU چیست؟ تجهیزات پسیو شبکه تجهیزات پسیو شبکه BlueRedBlackPDUs TransparentShadow 1950x4145sm

تجهیزات اکتیو و پسیو چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

تجهیزات اکتیو و پسیو دو گروه از تجهیزات زیرساختی در شبکه‌های کامپیوتری هستند و از نظر عملکرد و وظایفی که بر عهده دارند تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.

تجهیزات پسیو شامل تجهیزاتی مانند کابل‌های شبکه، پچ‌پنل، فیس پلیت، کانکتور، رک‌ها و غیره هستند که ماهیت فعال ندارند و عملکرد آن‌ها وابسته به تجهیزات اکتیو است تا بتوانند فرآیند انتقال داده‌ها به صورت فیزیکی از یک نقطه به نقطه‌ی دیگر را انجام دهند. به‌عبارت دیگر، تجهیزات پسیو هیچ نوع پردازش یا تغییری روی داده‌ها اعمال نمی‌کنند و فقط به عنوان واسط بین دستگاه‌های شبکه و کابل‌های شبکه عمل می‌کنند.

تجهیزات اکتیو، شامل سوییچ‌های مدیریت شده، روترها، فایروال‌ها، سرورها و مودم‌ها هستند که علاوه بر انتقال داده‌ها، قابلیت پردازش، تغییر و کنترل داده‌ها را دارند. به‌عبارت دیگر، این تجهیزات قابلیت پردازش داده‌ها را دارند و برای ارائه‌ خدمات شبکه‌ به کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرند. به‌عنوان مثال، سوییچ‌های مدیریت شده قابلیت پردازش و کنترل داده‌ها را دارند و می‌توانند ترافیک شبکه را بر اساس نیاز و تنظیمات مدیریت کنند. همچنین، روترها برای اتصال شبکه‌های مختلف به یکدیگر و ارائه‌ خدمات مختلف مانند اتصال به اینترنت استفاده می‌شوند. فایروال‌ها نیز برای حفاظت از شبکه در برابر حملات ویروسی و کنترل دسترسی به منابع شبکه استفاده می‌شوند.

به‌طور کلی، تجهیزات پسیو فقط وظیفه‌ انتقال داده‌ها را بر عهده دارند و تجهیزات اکتیو علاوه بر انتقال داده‌ها، قابلیت پردازش و کنترل داده‌ها را دارند. برای طراحی و پیاده‌سازی یک سیستم شبکه، استفاده از تجهیزات پسیو و اکتیو درست و مناسب بر اساس نیازهای سیستم، بسیار مهم است.

با این توصیف باید بگوییم که تجهیزات اکتیو شبیه به روح و تجهیزات پسیو شبیه به کالبد فیزیکی شبکه‌ها هستند که در کنار یکدیگر یک شبکه محلی یا سازمانی پایدار و منسجم را پیاده‌سازی می‌کنند. با این‌حال، نکته مهمی که باید در این زمینه به آن دقت کنید این است که هر یک از محصولات یاد شده را از برند معتبری دریافت کنید. این مساله به‌ویژه در ارتباط با کابل‌های شبکه که وظیفه انتقال اطلاعات را بر عهده دارند، حائز اهمیت است. با توجه به این نکته ما توصیه می‌کنیم در خصوص خرید محصولات پسیو شبکه، محصولات شرکت آر اند ام را بررسی و تحقیق کنید. چرا که شرکت اراندام (R&M) به‌خاطر داشتن ویژگی‌های یک محصول موفق مشتریان موفقی را داراست. ویژگی‌های محصولات اراندام شامل: فروش بالا – دارای رفع نیاز مشتریان – قابل توسعه بودن – راحتی استفاده از محصولات آن – منحصر بودن محصولات در بازار – رفع نیاز کاربران و مشتریان با کمک از محصولات – ارائه پیشنهاد مناسب برای قیمت و استفاده از محصول – داشتن گواهی‌نامه‌ها و گارانتی‌های معتبر – پاسخ‌گویی به موقع به مشتریان و … است.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x