موضوع مقاله

ioncube

بهینه سازی اجرای کدهای PHP را می توان به عنوان یک پاسخ کوتاه برای این پرسش مهم یعنی اساس کار ioncube loader چیست معرفی کرد. برای بررسی ioncube loader باید در ابتدا ببینیم که چرا ما نیاز به این بهینه سازی ها داریم و جریان کار از کجا آغاز می شود و منشا بوجود آمدن این برنامه و نیاز ما به آن چیست.

# 

اساس کار ioncube loader چیست 

بهینه سازی اجرای کدهای PHP را می توان به عنوان یک پاسخ کوتاه برای این پرسش مهم یعنی اساس کار ioncube loader چیست معرفی کرد. برای بررسی ioncube loader باید در ابتدا ببینیم که چرا ما نیاز به این بهینه سازی ها داریم و جریان کار از کجا آغاز می شود و منشا بوجود آمدن این برنامه و نیاز ما به آن چیست.

# 

مکانیزم عملکرد برنامه ioncube loader چیست 

ioncube loader از یکی از قدیمی ترین و پایه ای ترین مکانیزم ها در برنامه نویسی کامپیوتر استفاده می کند. تمام کاری که این برنامه برای شما انجام میدهد این است که کدهای متنی را از سایت شما حذف کرده و آنها را با کدها و برنامه های کامپایل شده و آماده برای مرورگر ها جایگزین می کند. اما این به چه معناست.

فرض کنید که شما می خواهید غذا درست کنید. برای این کار به مواد اولیه احتیاج دارید. شما باید مواد اولیه را آماده کرده، آن ها را طبخ کنید و با ترکیب های مختلف غذای خود را سرو کنید. کد های PHP حکم مواد اولیه را برای شما دارند. کاری که ioncube loader برای شما انجام می دهد این است که این مواد اولیه را از درون سایت شما حذف کرده، و به جای آن غذای آماده را تحویل مرورگر شما میدهد که فقط نیاز به سرو کردن دارد.

مرورگر شما تنها کاری که باید بکند این است که غذا را برای شما سر میز بیاورد. با استفاده از این روش هم سرعت عمل بالا رفته و هم کسی نمیتواند دستور پخت مخصوص شما را متوجه شود. کدهای میانی همان فایل های زبان ماشین کامپایل شده از کدهای PHP شما هستند که برای اجرا در مرورگر شما طراحی کرده باشند. این کد ها ویژگی ای دارند که نمی توان آنها را به سادگی ترجمه کرد و در صورت ترجمه نیز کد اصلی از آن ها قابل بازیابی نیست. فقط ماشین است که می تواند این کد را ترجمه کند، و آن را برای شما اجرا کند.

وقتی شما این کار را انجام می دهید تنها کسی خواهید بود که می توانید این کد ها را ویرایش کرده و آنها را مجددا به صورت یک برنامه به زبان میانی و به صورت رمزنگاری شده در آورید. پس این روش هم تضمین کنندگی محرمانگی و امنیت برای شماست و هم تضمین کننده اجرای سریع بخاطر کار کمتر در مرورگر و سرور.

اما چگونه باید از این برنامه استفاده کرد و راه بهره گیری از مزایای ioncube loader چیست !؟ این قابلیت باید روی سرور شما نصب شود، و البته راه پیچیده ای را دارد که در بخش بعدی به بررسی آن خواهیم پرداخت.

# 

نصب ioncube loader روی سرور 

نصب برنامه ioncube loader روی سرور داستان های مربوط به خود را دارد که در اینجا به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. شما این امکان را خواهید داشت که برنامه را از طریق کنترل پنل خود نصب کرده و یا آن را به صورت دستی دانلود کنید و از طریق دستورات CMD در نصب و فعالسازی آن را دنبال کنید.
وقتی شما بخواهید این برنامه را از طریق کنترل پنل هاست و یا سرور مجازی خود مانند Cpanel، DirectAdmin و یا MyKinsta نصب کنید، راه بسیار کوتاه تری را نسبت به نصب به صورت دستی در پیش خواهید داشت. برای این کار شما باید وارد تنظیمات بخش کنترل کننده PHP خود شوید. و از بین قابلیت هایی که در آنجا وجود دارد ioncube loader را فعال نمایید. در ادامه به معرفی روش نصب های مختلف از طریق این کنترل پنل ها و همینطور به صورت دستی خواهیم پرداخت.

# 

نصب روی کنترل پنل Cpanel

در این روش شما قابلیتی را خواهید داشت که از یک رابط کاربری گرافیکی برای این کار استفاده کنید. برای نصب ioncube loader روی کنترل پنل Cpanel باید ابتدا به سراغ بخش سرویس های PHP بروید. برای اینکار از صفحه اصلی و تب Software از منوی Main، گزینه EasyApache را انتخاب کنید.

بعد از آن از قسمت پایین صفحه گزینه start customizing based on profile را انتخاب کرده تا گزینه های مختلفی که می توانید نصب کنید برای شما نمایش داده شود. بعد از این مرحله شما Next Step را زده و از بین گزینه هایی که در اختیار دارید IonCube Loader for PHP را تیک دار کنید. اکنون تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که دکمه save and build را زده و منتظر بمانید که این برنامه برای شما نصب شود.

بعد از پایان نصب با یک بار ریستارت کردن سرور و یا راه اندازی مجدد سرویس PHP خود می توانید از این برنامه استفاده کنید و از مزایای آن بهره مند شوید.

# 

نصب روی کنترل پنل Direct Admin

برای نصب ioncube loader روی Directadmin کمی باید متفاوت با Cpanel عمل کنید. در اینجا قرار است که شما از طریق SSH چند دستور را اجرا کنید تا این برنامه برای شما نصب شود. پس از ورود به SSH شما باید دستور های زیر را اجرا کنید تا IonCube Loader برای شما نصب شود.

				
					cd /usr/local/directadmin/custombuild/

./build set ioncube yes

./build update

./build ioncube
				
			

# 

روش دستی نصب ioncube loader چیست 

روش های قبلی میتوانند برای شما مفید باشند اما مواقعی است که این روش ها جواب نداده و یا شما از هیچکدام از این کنترل پنل ها برای سایت خود استفاده نمی کنید. در اینصورت شما این قابلیت را خواهید داشت که نصب ioncube loader را به صورت دستی انجام داده و خودتان آن را دانلود و با دستورات CMD آن را نصب کنید. برا این کار شما باید مراحل مختلفی را دنبال کنید که در ادامه به توضیح مختصری از هر کدام از این مطالب خواهیم پرداخت.

اتصال به SSH

Direction Arrows ioncube ioncube step 1
اقدام اول

در اولین مرحله شما نیاز دارید به بخش دستوری و خط فرمان سایت خود که SSH نامیده می شود متصل شوید.

دانلود و اکسترکت کردن فایل های برنامه

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
Direction Arrows ioncube ioncube step 1
Step 01

 

در این بخش شما باید فایل های برنامه ioncube loader را برای استفاده های بعدی آماده نمایید. برای اینکار بهترین گزینه استفاده از سایت رسمی شرکت ioncube است که این برنامه اپن سورس را در اختیار شما قرار می دهد. البته شما این امکان را خواهید داشت که این برنامه را از سایر مراجع معتبر که در کار با آن ها راحت تر هستید، دنبال کنید و ادامه دهید.

کپی کردن فایل های ioncube loader

در این مرحله شما باید فایل هایی که دانلود و اکسترکت نموده اید را در پوشه های Extension مربوط به PHP کپی کنید. برای این کپی باید از دستورات SSH استفاده کنید. شما با دستور زیر می توانید پوشه مورد نظر خود را پیدا کنید:

php -i | grep extension_dir

بعد از اجرای این دستور آدرس این پوشه به این صورت به شما نمایش داده خواهد شد:

extension_dir => /opt/cpanel/ea-php72/root/usr/lib64/php/modules => /opt/cpanel/ea-php72/root/usr/lib64/php/modules

از طریق دستور زیر می توانید به این پوشه دسترسی پیدا کنید و فایل های خود را درون آن کپی نمایید:

sudo cp /tmp/ioncube/ioncube/ioncube_loader_lin_7.2.so /opt/cpanel/ea-php72/root/usr/lib64/php/modules

فرایند کپی مانند تصویر زیر برای شما نمایش داده خواهد شد و کار کپی به پایان خواهد رسید.

الان فایل های شما در محل درست قرار گرفته است اما احتیاج دارید تا به PHP سایت خود اعلام کنید که این فایل ها در کجا هستند و به چه دردی میخورند، دستور زیر به شما در اجرای این کار کمک خواهد کرد:

php -i | grep ‘additional .ini files’

با این دستور شما فایل مربوط به اطلاعات PHP را پیدا خواهید کرد و با استفاده از دستور زیر کار معرفی این فایل ها به PHP را به اتمام خواهید رساند:

bash -c ‘echo “zend_extension=/opt/cpanel/ea-php72/root/usr/lib64/php/modules/ioncube_loader_lin_7.2.so” > /opt/cpanel/ea-php72/root/etc/php.d/00-ioncube.ini’

مرحله چهارم: پیکربندی و راه اندازی

در اینجا قرار است که تنظیمات نهایی را روی سرور پیاده سازی کرده و ببینیم که چگونه می توانیم این برنامه تازه نصب شده را به اجرا درآوریم. ریلود کردن سرور و ران کردن مجدد آن اولین کاری است که برای این فعالسازی باید انجام دهید. برای اینکار می توانید از روش های مختلفی مانند وارد کردن دستور زیر استفاده کنید:

sudo /etc/init.d/nginx reload

ریستارت کردن PHP دومین قدمی است که باید بردارید. برا این کار شما می توانید مستقیما به کنترل پنل خود مراجعه کرده و این کار را انجام دهید. بعد از انجام این کار نیز لازم است تا کش سایت را به طور کامل پاک کنید تا از اجرای دستورات قبلی و تنظیمات قبلی جلوگیری شود.

بعد از انجام این مراحلionCube loader برای شما نصب شده و تقریبا آماده استفاده شده است.

مرحله پنجم: تایید برنامه ionCube loader

برای تایید یا Verify کردن این برنامه نیاز دارید که یک مرحله ساده دیگر را انجام دهید، و آن استفاده از دستور زیر خواهد بود.

php -i | grep ioncube

شما باید این دستور را روی پنجره SSH خود اجرا کرده تا برنامه ionCube loader روی سایت شما تایید شود.

پس از تایید این برنامه شما قادر خواهید بود تا توسط اسکریپت ها و یا افزونه هایی که با این برنامه کار می کنند به آن دسترسی داشته و از مزایا و خدماتی که برای شما فراهم می کند استفاده نمایید. در این روش شما پیچیدگی های بیشتری را شاهد خواهید بود اما این روش را می توان یک روش صد در صد کاربردی برای اینکار دانست، و در صورتی که سایر روش ها به شما نتیجه درستی را ارائه نکنند، این روش به طور قطع کار خواهد کرد.

 

# 

نتیجه گیری 

همانطور که دیدیم برنامه ionCube loader یکی از برنامه های کاربردی و خوب برای رعایت محرمانگی و همینطور بالا بردن سرعت می باشد. برنامه های بزرگ دیگری وجود دارند که در سایر موارد نرم افزاری از مکانیزم های مشابه استفاده می کنند. اما ionCube loader با ویژگی هایی که دارد به عنوان یکی از بهترین نمونه های این نوع برنامه ها خصوصا برای PHP و المان های مربوط به وب عملکردی فوق العاده دارد. در این مطلب دیدیم که روش های مختلف نصب برنامه ionCube loader چیست و شما برای این کار چه گزینه هایی را خواهید داشت. استفاده از نصب های گرافیکی می تواند بسیار ساده باشد اما در نظر داشته باشید که کار نکردن این برنامه در این روش های نصب چیز جدیدی نیست و عموما کاربران با این اتفاقات مواجه می شوند و راه نجات از آن نصب برنامه به صورت دستی می باشد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x