موضوع مقاله

CCNP و انواع آن

CCNP سطح پیشرفته و حرفه ای دوره های سیسکو می باشد. کاربرد CCNP در شبکه ها و سازمان های بزرگ و پیشرفته است. با تغییرات جدیدی که سیسکو در دوره ها و مدارک خود داده ، دوره CCNP شامل 5 مدرک مختلف می باشد که شما برای دریافت هریک از این مدارک نیازمند گذراندن دوره های مجزا و مرتبط با آن هستید.

دوره ی ccnp  دوره ی CCNP 1

اولین کورس سیسکو CCNA نام دارد.

علاقه مندان رشته شبکه و سیسکو می توانند پس از گذراندن CCNA سه کورس حرفه ای CCNP را خوانده و ادامه دهند.

CCNP شامل سه کورس مجزا به شرح ذیل است:

Route : بیشتر به مباحث سیسکو در زمینه مدیریت روترهای سیسکو بحث می کند.

Switch : غالبا در مورد راه اندازی و مدیریت سوئیچ های سیسکو آموزش می دهد.

Tshoot : در این کورس ، عیب یابی تجهیزات و شبکه های مبتنی بر Device ها سیسکو مورد بحث قرار می گیرد.

علاقه مندان می توانند پس از دوره CCNA با توجه به دید و شناختی که در رابطه با کلاس های سیسکو به دست آورده اند و با توجه به نیاز شغلی و یا علاقه خود یکی از کورس های فوق را انتخاب نموده و بیاموزند ، اما با توجه به وابستگی و یکپارچگی مباحث ، توصیه اکثر کارشناسان ، فراگیری تمام سه کورس به صورت کامل است.

دوره CCNP (CCNP چیست؟)

یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید کننده تجهیزات و دستگاه‌های کامپیوتری در حوزه شبکه، شرکت سیسکو (Cisco) است. این شرکت انواع روتر و سوئیچ را تولید می‌کند که در سازمان‌ها و کسب و کارهای مختلف برای راه‌اندازی شبکه به کار گرفته می‌شوند. به این منظور شرکت سیسکو دوره‌هایی را به منظور یادگیری، راه‌اندازی و استفاده از این دستگاه‌ها برگزار می‌کند و به افرادی که در این دوره‌ها شرکت می‌کنند، مدرک معتبر و بین‌المللی ارائه می‌کند. دوره CCNA و دوره CCNP دو نمونه از محبوب‌ترین دوره‌های آموزشی سیسکو در ایران و جهان هستند.

دوره CCNP مخفف عبارت Cisco Certified Network Professional به معنی گواهینامه حرفه‌ای شبکه است که توسط شرکت سیسکو ارائه می‌شود. این دوره یکی از معتبرترین و رده‌بالاترین دوره‌های آموزشی در زمینه مهندسی شبکه است که توسط آموزشگاه‌های مختلف و معتبر در ایران نیز به علاقمندان آموزش داده می‌شود.

آشنایی با مهم ترین کورس CCNP

در دوره‌های مربوط به سیسکو اولین دوره یا به نوعی دروازه ورود به دوره‌های سیسکو، دوره CCNA است. افرادی که قصد دارند در دوره CCNP شرکت کرده و مدرک معتبر آن را اخذ کنند، باید ابتدا نسبت به اخذ مدرک CCNA اقدام نمایند. دوره CCNP شامل سه کورس مختلف به نام‌های Route، Switch و Tshoot است که هر کدام از اهمیت خاصی برخوردار هستند. در میان دوره‌های آموزشی سیسکو، حرفه‌ای‌ترین و بالاترین سطح مربوط به مدرک CCIE است که افراد کمی در ایران توانسته‌اند این مدرک بین‌المللی و معتبر را اخذ کنند.

CCNP چه دوره‌هایی دارد؟

در دوره CCNP به عنوان یکی از دوره‌های حرفه‌ای و سطح بالای شبکه که توسط شرکت Cisco برگزار می‌شود، مباحث متعددی برای آموزش وجود دارد که در هر کدام از این مباحث بخش‌های مختلفی در زمینه شبکه مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این دوره در مورد مباحث امنیت، کیفیت سرویس، شبکه‌های مجازی (VPN)‌ و فناوری باند پهن مطالب مختلفی آموزش داده می‌شود. همانطور که اشاره شد دوره CCNP از سه کورس مختلف تشکیل شده است که عبارتند از:

  • CCNP Route: در این کورس بیشتر آموزش‌ها بر مباحث سیسکو در مدیریت روترها تمرکز دارد

  • CCNP Switch: در این کورس بیشتر آموزش‌ها بر مباحث سیسکو در راه‌اندازی و مدیریت سوئیچ‌ها تمرکز دارد.

  • CCNP Tshoot: در این کورس به صورت اختصاصی بر عیب‌یابی شبکه و تجهیزات تمرکز شده است.

سوئیچ قطعه‌ای است که با استفاده از آن می‌توان تمام تجهیزات موجود در شبکه را به یکدیگر متصل کرد. در واقع سوئیچ می‌تواند همه پیام‌ها را از پورت مبدأ دریافت کرده و به پورت مقصد ارسال کند. پردازش بسته‌ها نیز از دیگر کارهایی است که می‌تواند توسط سوئیچ انجام شود؛ در واقع سوئیچ با دریافت هر بسته ورودی، آدرس گیرنده را خوانده و بسته را به سیستمی ارسال می‌کند که پورت مقصد به آن متصل شده است. همه این موارد خلاصه‌ای از مطالبی است که در کورس CCNP Switch به فراگیران آموزش داده می‌شود.

در دوره CCNP و کورش CCNP Tshoot بر این نکته تأکید می‌شود که برای راه‌اندازی و استفاده از شبکه باید بهترین تجهیزات را انتخاب کرد تا به این ترتیب بتوان شبکه پایدار راه‌اندازی کرد. اما به هر حال این امکان وجود دارد که به مرور زمان مشکلاتی در شبکه ایجاد شود. در این زمان شناسایی و عیب‌یابی مشکلات شبکه و رفع آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار بوده و می‌تواند پایدار بودن شبکه را به بهترین نحو ممکن تضمین کند. هر شبکه ممکن است به دلیل عوامل و خطاهای انسانی، خطاهای سخت‌افزاری و خطاهای نرم‌افزاری با مشکلاتی روبرو شود که در این شرایط باید با عیب‌یابی و شناسایی دقیق این مشکلات نسبت به رفع آن‌ها اقدام کرد. در واقع شرکت کنندگان در دوره CCNP در کورس Tshoot با همه روش‌های عیب‌یابی و رفع مشکلات شبکه به بهترین شکل ممکن آشنا می‌شوند.

مسیر یادگیری CCNP

افرادی که قصد دارند در دوره‌های سیسکو و به خصوص دوره CCNP شرکت کرده و مدرک اخذ نمایند، باید در حد دوره Network+ دانش مقدماتی از شبکه داشته باشند. این افراد برای ورود به دوره CCNP و اخذ مدرک آن باید در دوره CCNA Routing & Switching شرکت کرده و در آخر به منظور دریافت مدرک بین‌المللی در تست سنترهای شرکت VUE که در سراسر دنیا نمایندگی دارد، در آزمون شرکت کرده و با کس حد نصاب نمره قبولی مدرک بین‌المللی خود را اخذ نمایند. پس از اخذ این مدرک علاقمندان به شرکت در دوره CCNP می‌توانند وارد این دوره آموزشی شده و با گذراندن کورس‌های آن و شرکت در آزمون، نسبت به اخذ مدرک بین‌المللی CCNP نیز اقدام نمایند.

پیش نیازهای ورود به دوره CCNP

اصلی‌ترین پیش‌نیاز ورود به دوره CCNP و اخذ مدرک بین‌المللی در این دوره، شرکت در دوره CCNA و اخذ مدرک آن است. برخورداری از اطلاعات کامل و همچنین تجربه عملی کافی در زمینه ساختارهای کلی شبکه و پروتکل‌های آن و یک سال تجربه کافی در مشاغل مربوط به حوزه شبکه از دیگر پیش‌نیازهای ورود به دوره CCNP است.

بازار کار متخصصین Cisco CCNP

در حال حاضر برای افرادی که موفق به اخذ مدرک از دوره‌های تخصصی شبکه سیسکو (Cisco) شده‌اند و به این مباحث آشنایی و تسلط کامل دارند، بازار کاری بسیار خوبی در ایران و سراسر دنیا وجود دارد. بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی سازمان‌های مختلف، در سال‌های اخیر افراد متخصص دارای مدرک سیسکو و مایکروسافت و به طور کلی شبکه، توانسته‌اند رتبه نخست مشاغل پردرآمد را به خود اختصاص دهند.

در ایران نیز با توجه به اینکه متخصصین دارای مدرک دوره‌های سیسکو مانند دوره CCNP محدود هستند، بسیاری از دانشجویان فارغ‌التحصیل یا در حال تحصیل در زمینه کامپیوتر و شبکه‌های کامپیوتری به منظور یافتن شغل مناسب تضمین آینده شغلی خود علاقمند به شرکت در دوره‌های سیسکو و اخذ مدرک بین‌المللی هستند. به جرأت می‌توان گفت افرادی که بتوانند در دوره‌های سیسکو، حداقل موفق به اخذ مدرک دوره CCNP شوند به راحتی جذب شرکت‌های بزرگ و در حال رشد شده و جایگاه شغلی بسیار خوبی بدست خواهند آورد.

آموزش های مربوط به دوره های آموزشی سیسکو :

در این مقاله سعی می شود تمام دوره ها و مدارک سیسکو معرفی شده و آموزشها ، کتابها و فیلم های رایگانی جهت دانلود شما عزیزان ارائه گردد.

آموزش سیسکو و کلا دوره های آموزشی شرکت سیسکو، معمولا به راه اندازی شبکه های کامپیوتری در بستر سخت افزاری می پردازند. طراحی شماتیک و ساختاربندی فیزیکی شبکه و تنظیم و راه اندازی و نگهداری روترها و سوئیچ های سیسکو از مباحث مهم این دوره های آموزشی هستند.

در حال حاضر بازار کار بسیار خوبی برای متخصصینی که به مباحث سیسکو آشنایی یا تسلط دارند در ایران و کل دنیا وجود دارد. بر طبق آمارهای جهانی در سالهای اخیر رشته های سیسکو و مایکروسافت و کلا شبکه رتبه نخست را در مشاغل پر درآمد داشته اند. در ایران نیز به دلیل محدود بودن متخصصین سیسکو این رشته به مهارت مورد علاقه اکثر دانشجویانی که فارغ التحصیل شده اند یا در شرف فارغ التحصیلی هستند و دغدغه پیدا کردن شغل مناسب دارند قرار گرفته است. تقریبا اکثر کسانی که این دوره ها را حداقل تا پایان دوره آموزش CCNP گذرانده اند جذب مشاغل و شرکتهای بزرگ و رو به رشد می شوند.

اولین کورس دوره های سیسکو و در حقیقت دروازه ورودی آن CCNA نام دارد ، پس از گذراندن این دوره می توانید دوره های حرفه ای تر سیسکو به یعنی آموزش CCNP را بگذرانید که شامل سه کورس به نام های Route ، Switch ، Tshoot و است. حرفه ای ترین و بالاترین سطح مدارک سیسکو CCIE نام دارد که در ایران کمتر از 50 نفر به این مدرک دست یافته اند . اساتید کندو از آن جمله می باشند و همگی دارای مدرک CCIE در دوره های سیسکو می باشند.

دوره های آموزشی سیسکو دارای پنج سطح و 8 گرایش هستند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x