موضوع مقاله

دوره ی CCNA

حتما تاکنون برای شما این پرسش پیش آمده است که CCNA مخفف چیست؟ این کلمه کوتاه شده عبارت Cisco Certified Networking Associate به معنای مدرک دستیار یا همکار متخصصان شبکه سیسکو می باشد.در بین تمامی مدارک سیسکو، مدرک CCNA و دوره مربوط به آن که دوره CCNA می باشد جزو یکی از پرمتقاضی ترین و پر طرفدار ترین دوره های آموزش شبکه به حساب می آید. دریافت مدرک CCNA به این معنیست که دارنده این مدرک از توانایی ها و مهارت های لازم برای کار با تجهیزات و سیستم های سیسکو برخوردار می باشد.

دوره CCNA چیست؟

مدرک ccna سیسکو دوره ی ccna دوره ی CCNA shutterstock 1678326610 scaled 1 768x512

حال که با معنی کلمه CCNA آشنا شدید حتما پرسش بعدی شما این است که دوره CCNA چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که سیسکو برای متخصصان و افرادی که با روترها و تجهیزات سخت افزاری سیسکو کار می کنند دوره های آموزشی متنوعی را تدارک دیده است و در این بین دوره آموزشی CCNA و کسب مدرک CCNA، اولین قدم شما برای ورود به دوره های آموزشی سیسکو و در حقیقت دنیای Cisco می باشد و متخصصان IT و همچنین مهندسان شبکه، همگی می بایست کار خود را از این دوره شروع کنند. در واقع دوره های سیسکو از شما متخصصی می سازد که قادر است کنترل روترها و سایر تکنولوژی ها وابسته به آن را در دست بگیرد.

این دوره زمینه آشنایی هر چه بیشتر شما با مفاهیم اصلی مربوط به شبکه یعنی نصب، پیکربندی و عملیاتی سازی روترها و سوئیچ ها را فراهم می سازد. دوره CCNA شامل سرفصل های دیگری نیز هست که به طور خلاصه می توان به WAN، IP routing، LAN، مدیریت ترافیک شبکه، دیتا سنترها و زیر ساخت های امنیتی/مدیریتی/سرویس دهی اشاره کرد.

سخت افزار های شبکه سیسکو به عنوان پر سرعت ترین Router ها و Switch هایی شناخته می شوند که ظرفیت مدیریت ارتباطات و سرویس های شبکه متعلق به یک شرکت را دارند. قابلیت های موجود در تجهیزات سیسکو به نحوی است که نه تنها کسانی که با آن کار می کنند از آن بهره می برند بلکه باعث بهبود تجربه مشتریان نیز می شود و این همان وجه تمایز Cisco از دیگر شرکت های تولید کننده تجهیزات شبکه می باشد.

در صورتی که شما دوره آموزشی خود را در یک مرکز معتبر و تحت نظر اساتید حرفه ای گذرانده باشید، پس از گذراندن این دوره به راحتی می توانید در آزمون بین المللی Cisco شرکت کرده و مدرک بین المللی آن را بدست آورید. اغراق نیست اگر بگوییم که با اخذ مدرک بین المللی CCNA، شما از لحاظ شروع کار با مشکلی روبرو نخواهید بود.

امروزه شرکت های کوچک و متوسط و یا حتی شرکت های دولتی نیز از محصولات Cisco استفاده می کنند و بدیهی است که وجود چنین شرایطی موجب به وجود آمدن فرصت های شغلی بسیاری برای دارندگان مدرک CCNA چه در داخل و چه در خارج کشور شده است.

فرصت های شغلی دارندگان مدرک CCNA

از آن جایی که امروزه شرکت ها تقریبا تمامی عملیات و امور مربوط به خود را از طریق شبکه و اینترنت انجام می دهند، در نتیجه داشتن یک زیر ساخت شبکه کارآمد که بتواند از حملات هکرها نیز در امان باشد، برای تمامی شرکت ها ضروریست. فردی که مدرک CCNA را اخذ می کند این اطمینان خاطر را به کارفرما می دهد که این فرد نه تنها می تواند امور مربوط به نصب، مدیریت و اجرای عملیات مربوط به شبکه را انجام دهد، بلکه ایمنی شبکه و انجام امور مربوط به عیب یابی و ارتقای شبکه نیز از جمله دیگر توانایی های اوست. کافیست تا تنها به سایت های کاریابی مراجعه کرده و فرصت شغلی موجود برای دارندگان مدرک CCNA را مشاهده کنید و ببینید چه تعداد مشاغل هستند که پیش نیاز استخدام در آنان داشتن مدرک CCNA می باشد. به عنوان مثال در ادامه می توانید تا با برخی از این مشاغل آشنا شوید:

 • ادمین شبکه

 • کارشناس شبکه

 • کارشناس ارشد شبکه

 • مدیر فناوری اطلاعات (IT)

 • ادمین سیستم

 • کارشناس سیستم

مدرک CCNA نه تنها در ایران بلکه در دنیا جزو یکی از پر درخواست ترین مدارک حوزه IT می باشد و شما پس از کسب مدرک CCNA می توانید در دوره های CCNP (کلود، دیتا سنتر و سایر حوزه ها) و CCIE شرکت کنید و با کسب هر کدام از این مدارک جایگاه شغلی و در آمد خود را بهبود بخشید. در مقالات بعدی به تفسیر به مدارک CCNP و CCIE خواهیم پرداخت پس بلاگ ارژنگ را دنبال کنید و مقالات آموزشی ما را از دست ندهید.

چند نوع دوره آموزشی CCNA وجود دارد؟

 • 1

  دوره آموزشی CCNA Routing and Switching با محوریت روتینگ و سویچینگ در روتر و سویچ

 • 2

  دوره آموزشی CCNA Security با محوریت امنیت در تجهیزات سیسکو و زیرساخت

 • 3

  دوره آموزشی CCNA Collaboration با محوریت تلفن های VoIP و تجهیزات ویپ

 • 4

  دوره آموزشی CCNA Data Center با محوریت تجهیزات مراکز داده سیسکو

 • 5

  دوره آموزشی CCNA Industrial با محوریت تجهیزات صنعتی سیسکو

 • 6

  دوره آموزشی CCNA Cloud با محوریت محاسبات ابری ( پردازش ابری )

 • 7

  دوره آموزشی CCNA Cyber OPS با محوریت امنیت سایبری

 • 8

  دوره آموزشی CCNA Wireless با محوریت تجهیزات بیسیم سیسکو

 • 9

  دوره آموزشی CCNA Service Provider با محوریت متخصصین ISP و ICP

مهمترین و اصلی ترین گرایش آموزش سیسکو Routing and Switching است که در این دوره آموزشی CCNA RS با آن آشنا می شوید.

مدارک سیسکو دوره ی ccna دوره ی CCNA tn certs suite 100619 072753 e1582747502407 768x187

چرا یادگیری دوره های سیسکو پیشنهاد می شود و چه مزایایی دارد؟

گستردگی محصولات و سرویس ها : هر نیازی در حوزه زیرساخت داشته باشید سیسکو براش راه حلی دارد و هیچ برند دیگه ای را با این تنوع محصولات نمیبیند و در برخی موارد فقط محصولات این شرکت هست که می توانند نیاز شما را برآورده کنند به طور مثال نمونه سوئیچ های nexus سیسکو را در هیچ برندی نمی توانید پیدا کنید یا برای راه اندازی مواردی مثل خطوط PTMP یا خطوط E1 (دیتا) شما باید روتر سیسکو خریداری کنید و روتر دیگری با این قابلیت ها مانند پورت سریال یا E1 پیدا نخواهید کرد.

میزان استفاده از تجهیزات این شرکت : سهم قابل توجهی از بازار در اختیار این شرکت قرار دارد و در حال حاضر در هر شبکه ای تجهیزات این شرکت استفاده می شود و باعث میشود نیاز به نیروهای متخصص این تجهیزات بیشتر و بیشتر شود.

بدست آوردن دانش عمیق در این حوزه : مزیت دیگر فراگیری دوره های سیسکو این است که دوره های این شرکت صرفا نحوه کار با تجهیزات خود را به شما یاد نمیدهد و در واقعا دانش واقعی شبکه را فرا میگیرید و شما را کاملا با پروتکل ها و تکنولوژی ها آشنا می کند بعد به شما آموزش می دهد که چگونه این پروتکل ها یا تکنولوژی ها را در محصولات اینشرکت استفاده کنید. به همین خاطر است که سیسکو کارها خیلی راحت می توانند با تجهیزات سایر شرکت ها نیزکار کنند.

گستردگی و در دسترس بودن منابع : در هر زمینه که شما مشکلی بخورد کنید یا نیاز به یادگیری داشته باشید کافیست یک سرچ کوچیک کنید تا برای شما کلی مطلب متنوع در رابطه با آن موضوع بیاورد. این را همیشه مدنظر داشته باشید که یادگیری یک دوره همیشه کافی نیست و در حین کار ممکن است شما با مشکلات مختلفی برخورد کنید و نیاز پیدا کنید در رابطه با آن مشکل مطالعه و جستجو کنید. برای تجهیزات سیسکو به راحتی ، کلی مطالب پیدا می کنید و خیلی راحت می تونید مشکلتان را برطرف کنید چیزی که در خیلی از برندها وجود ندارد و منابع خیلی کم یا اصلا وجود ندارد.

ارزشمند بودن و معتبر بودن مدارک شرکت سیسکو : همیشه مدارک شرکت سیسکو جایگاه خودشان را داشته و دارند. بخصوص مدرک CCIE این شرکت که یکی از معتبرترین مدارک حوزه شبکه هست. البته همیشه این را مد نظر داشته باشید که مهم ترین چیز دانش شماست و شما با داشتن دانش مناسب و بدون مدرک می تونید کار مناسب پیدا کنید.

کیفیت و قابل اعتماد بودن تجهیزات و سرویس های سیسکو : بدون شک همه شبکه کارها کیفیت تجهیزات سیسکو را قبول دارند و شما زمانی که این تجهیزات را در شبکه خود استفاده می کنید به معنای واقعی خیال تون از عملکرد این تجهیزات راحت است و در بدترین شرایط می توانند کار کنند. نکته دیگر اینکه اعداد و ارقامی که در رابطه با توان تجهیزات این شرکت اعلام میشود برخلاف خیلی از برندها کاملا واقعی هست.

اهمیت یادگیری زیرساخت شبکه : اخرین مورد از نظر من هر کسی که می خواهد در هر حوزه ای از شبکه فعالیت کند باید با زیرساخت شبکه و پروتکل ها و تکنولوژی های مورد استفاده در آن آشنا شود تا دید مناسبی نسبت به زیرساخت پیدا کند و این دانش میتواند در حوزه کاری خودش خیلی به او کمک کند. پس حداقل تا سطح CCNA سیسکو را حتما مطالعه داشته باشید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x